2016ko Frantziako Tourra

2016ko Frantziako Tourra Itzuli Handi honen 103. edizioa izan zen.

2016ko Frantziako Tourra
Datu orokorrak
Lasterketa103. Frantziako Tourra
TxapelketaUCI World Tour 2016 2.UWT
Etapak21
Datakuztailak 2 – 2016.eko uztailak 24
Luzera3.529 km
HerrialdeaFRA Frantzia
ESP Espainia
AND Andorra
SUI Suitza
Irteera-lekuaMont-Saint-Michel
Helduera-lekuaParis
Taldeak22
Parte-hartzaileak198
Amaitu dutenak174
Bataz besteko abiadura39,616 km/o
Emaitzak
TxapeldunaGBR Chris Froome (Team Sky)
TxapeldunordeaFRA Romain Bardet (AG2R La Mondiale)
HirugarrenaCOL Nairo Quintana (Movistar Team)
Puntukako sailkapenaSVK Peter Sagan (Tinkoff)
Eskalatzailerik onenaPOL Rafał Majka (Tinkoff)
Gazte onenaGBR Adam Yates (Orica-BikeExchange)
SaiatuenaSVK Peter Sagan (Tinkoff)
Talderik onenaESP Movistar Team
◀20152017▶
Dokumentazioa

Taldeak aldatu

Taldea UCI kod. Maila Liderra
  Team Sky SKY UCI ProTeam   Chris Froome
  Movistar Team MOV UCI ProTeam   Nairo Quintana
  Astana Pro Team AST UCI ProTeam   Fabio Aru
  Tinkoff TNK UCI ProTeam   Alberto Contador
  Ag2r La Mondiale ALM UCI ProTeam   Romain Bardet
  Team LottoNL-Jumbo TLJ UCI ProTeam   Wilco Kelderman
  Trek-Segafredo TFS UCI ProTeam   Bauke Mollema
  IAM Cycling IAM UCI ProTeam   Mathias Frank
  Cannondale-Drapac Team CPT UCI ProTeam   Pierre Rolland
  BMC Racing Team BMC UCI ProTeam   Richie Porte
  Dimension Data DDD UCI ProTeam   Mark Cavendish
  Team Giant-Alpecin TGA UCI ProTeam   Warren Barguil
  FDJ FDJ UCI ProTeam   Thibaut Pinot
  Bora-Argon 18 BOA Kontinental   Emanuel Buchmann
  Team Katusha KAT UCI ProTeam   Joaquim Rodríguez
  Lampre-Merida LAM UCI ProTeam   Rui Costa
  Lotto Soudal LTS UCI ProTeam   André Greipel
  Direct Énergie DEN Kontinental   Bryan Coquard
  Etixx-Quick Step EQS UCI ProTeam   Marcel Kittel
  Cofidis, Solutions Crédits COF Kontinental   Daniel Navarro
  Orica-BikeExchange OGE UCI ProTeam   Simon Gerrans
  Fortuneo-Vital Concept FVC Kontinental   Eduardo Sepúlveda

Etapak aldatu

 EtapaDataEtapako hiriaktypeLuzera (km)Etapako garaileaSailkapen orokorreko liderra
1 Uztk 2Mont-Saint-Michel – Utah Beach
 
etapa laua
188  Mark Cavendish  Mark Cavendish
2 Uztk 3Saint-LôCherbourg-en-Cotentin
 
etapa gorabeheratsua
183  Peter Sagan  Peter Sagan
3 Uztk 4GranvilleAngers
 
etapa laua
223,5  Mark Cavendish  Peter Sagan
4 Uztk 5SaumurLimoges
 
etapa laua
237,5  Marcel Kittel  Peter Sagan
5 Uztk 6Limoges – Le Lioran
 
bitarteko etapa
216  Greg Van Avermaet  Greg Van Avermaet
6 Uztk 7Arpajon-sur-CèreMontauban
 
etapa laua
190,5  Mark Cavendish  Greg Van Avermaet
7 Uztk 8L'Isle-Jourdain – Lac de Payolle
 
mendiko etapa
162,5  Steve Cummings  Greg Van Avermaet
8 Uztk 9PaueBanhèras de Luishon
 
mendiko etapa
184  Chris Froome  Chris Froome
9 Uztk 10  Vielha e Mijaran  Ordino Arcalís
 
mendiko etapa
184,5  Tom Dumoulin  Chris Froome
10 Uztk 12  Escaldes-EngordanyRevel
 
bitarteko etapa
197  Michael Matthews  Chris Froome
11 Uztk 13CarcasonaMontpellier
 
etapa laua
162,5  Peter Sagan  Chris Froome
12 Uztk 14Montpellier – Chalet Reynard
 
mendiko etapa
178  Thomas De Gendt  Chris Froome
13 Uztk 15Bourg-Saint-Andéol – Grotte Chauvet 2 - Ardèche
 
banakako erlojupekoa
37,5  Tom Dumoulin  Chris Froome
14 Uztk 16MontélimarVillars-les-Dombes
 
etapa laua
208,5  Mark Cavendish  Chris Froome
15 Uztk 17Bourg-en-BresseCuloz
 
mendiko etapa
160  Jarlinson Pantano  Chris Froome
16 Uztk 18Moirans-en-Montagne  Berna
 
etapa gorabeheratsua
209  Peter Sagan  Chris Froome
17 Uztk 20  Berna  Finhaut
 
mendiko etapa
184,5  Ilnur Zakarin  Chris Froome
18 Uztk 21SallanchesMegève
 
banakako erlojupekoa
17  Chris Froome  Chris Froome
19 Uztk 22AlbertvilleSaint-Gervais-les-Bains
 
mendiko etapa
146  Romain Bardet  Chris Froome
20 Uztk 23MegèveMorzine
 
mendiko etapa
146,5  Ion Izagirre  Chris Froome
21 Uztk 24ChantillyParis
 
etapa laua
113  André Greipel  Chris Froome

Sailkapenak aldatu

Sailkapen nagusia aldatu

 Sailkapen orokorra
TxirrindulariaHerrialdeaTaldeaDenbora
1. Chris Froome    Erresuma BatuaTeam Sky89 o 04 min 48 s
2. Romain Bardet   FrantziaAG2R La Mondiale+ 4 min 05 s
3. Nairo Quintana   KolonbiaMovistar Team+ 4 min 21 s
4. Adam Yates    Erresuma BatuaOrica-BikeExchange+ 4 min 42 s
5. Richie Porte   AustraliaBMC Racing Team+ 5 min 17 s
6. Alejandro Valverde   EspainiaMovistar Team+ 6 min 16 s
7. Joaquim Rodríguez   EspainiaKatusha+ 6 min 58 s
8. Louis Meintjes   HegoafrikaLampre-Merida+ 6 min 58 s
9. Daniel Martin   Irlandako ErrepublikaEtixx-Quick Step+ 7 min 04 s
10. Roman Kreuziger   Txekiar ErrepublikaTinkoff+ 7 min 11 s
11. Bauke Mollema   HerbehereakTrek-Segafredo+ 13 min 13 s
12. Sergio Henao   KolonbiaTeam Sky+ 18 min 51 s
13. Fabio Aru   ItaliaAstana+ 19 min 20 s
14. Sébastien Reichenbach   SuitzaFDJ+ 24 min 59 s
15. Geraint Thomas   Erresuma BatuaTeam Sky+ 28 min 31 s
16. Pierre Rolland   FrantziaCannondale-Drapac+ 30 min 42 s
17. Mikel Nieve   Euskal HerriaTeam Sky+ 38 min 30 s
18. Stef Clement   HerbehereakIAM Cycling+ 38 min 57 s
19. Jarlinson Pantano   KolonbiaIAM Cycling+ 38 min 59 s
20. Alexis Vuillermoz   FrantziaAG2R La Mondiale+ 42 min 28 s
Iturria : ProCyclingStats


Mendiko sailkapena aldatu

 Mendiko sailkapena
TxirrindulariaHerrialdeaTaldeaPuntuak
1. Rafał Majka    PoloniaTinkoff209 pt.ak
2. Thomas De Gendt   BelgikaLotto-Soudal130 pt.ak
3. Jarlinson Pantano   KolonbiaIAM Cycling121 pt.ak
4. Ilnur Zakarin   ErrusiaKatusha84 pt.ak
5. Rui Costa   PortugalLampre-Merida76 pt.ak
6. Serge Pauwels   BelgikaDimension Data62 pt.ak
7. Stef Clement   HerbehereakIAM Cycling53 pt.ak
8. Vincenzo Nibali   ItaliaAstana36 pt.ak
9. Kristijan Đurasek   KroaziaLampre-Merida36 pt.ak
10. Thomas Voeckler   FrantziaDirect Énergie33 pt.ak


Puntukako sailkapena aldatu

 Puntukako sailkapena
TxirrindulariaHerrialdeaTaldeaPuntuak
1. Peter Sagan    EslovakiaTinkoff470 pt.ak
2. Marcel Kittel   AlemaniaEtixx-Quick Step228 pt.ak
3. Michael Matthews   AustraliaOrica-BikeExchange199 pt.ak
4. André Greipel   AlemaniaLotto-Soudal178 pt.ak
5. Alexander Kristoff   NorvegiaKatusha172 pt.ak
6. Bryan Coquard   FrantziaDirect Énergie156 pt.ak
7. Thomas De Gendt   BelgikaLotto-Soudal154 pt.ak
8. Greg Van Avermaet   BelgikaBMC Racing Team136 pt.ak
9. Chris Froome    Erresuma BatuaTeam Sky131 pt.ak
10. Rafał Majka    PoloniaTinkoff120 pt.ak


Gazteen sailkapena aldatu

 Gazte onenaren sailkapena
TxirrindulariaHerrialdeaTaldeaDenbora
1. Adam Yates    Erresuma BatuaOrica-BikeExchange89 o 09 min 30 s
2. Louis Meintjes   HegoafrikaLampre-Merida+ 2 min 16 s
3. Emanuel Buchmann   AlemaniaBora-Argon 18+ 42 min 58 s
4. Warren Barguil   FrantziaGiant-Alpecin+ 47 min 32 s
5. Wilco Kelderman   HerbehereakLottoNL-Jumbo+ 1 o 19 min 56 s
6. Julian Alaphilippe   FrantziaEtixx-Quick Step+ 1 o 55 min 27 s
7. Jan Polanc   EsloveniaLampre-Merida+ 2 o 13 min 42 s
8. Eduardo Sepúlveda   ArgentinaFortuneo-Vital Concept+ 2 o 23 min 45 s
9. Aleksei Lutsenko   KazakhstanAstana+ 2 o 37 min 10 s
10. Patrick Konrad   AustriaBora-Argon 18+ 2 o 41 min 50 s


Taldekako sailkapena aldatu

 Taldeko sailkapena
TaldeaHerrialdeaDenbora
1. Movistar Team    Espainia267 o 20 min 45 s
2. Sky   Erresuma Batua+ 8 min 14 s
3. BMC Racing Team   Ameriketako Estatu Batuak+ 48 min 11 s
4. AG2R La Mondiale   Frantzia+ 56 min 50 s
5. Astana   Kazakhstan+ 1 o 16 min 58 s
6. Tinkoff   Errusia+ 1 o 52 min 23 s
7. Trek-Segafredo   Ameriketako Estatu Batuak+ 2 o 00 min 16 s
8. IAM Cycling   Suitza+ 2 o 10 min 03 s
9. Katusha   Errusia+ 2 o 29 min 13 s
10. Lampre-Merida   Italia+ 2 o 35 min 18 s


Saiatuenen saria aldatu

Pos. Txirrindularia Taldea
    Peter Sagan Tinkoff

Parte-hartzaileak aldatu

Kanpo estekak aldatu