KAE Ligako 2022ko denboraldia


2022ko KAE Liga
Sanpedrotarra Arraun Elkartea
San Pedrok (irudian) 2. aldiz irabazi du KAE Liga eta igoera play-offean lehen mailara itzultzen saiatuko da.
Datu orokorrak
Antolatzailea Kantauriko Arraun Elkartea
Partaideak 21 talde (12+9)
Estropadak 26 estropada (14+12)
Hasiera 2022ko ekainaren 19a
Amaiera 2022ko abuztuaren 27a
Palmaresa
Txapelduna San Pedro (142 p.)
Txapeldunordea Pedreña (134 p.)
Ohorezko tx. Arkote (133 p.)
San Juan (113 p.)
Jaitsiera Busturialdea (41 p.)
Orio B (35 p.)
2021
2023

KAE Ligako 2022ko denboraldia KAE Liga arraun lehiaketaren hamazazpigarren denboraldia da. Lehen mailako txapelketa ekainaren 19n hasi zen Pasaian eta abuztuaren 21ean amaitu zen Bilbo hiriko uretan; bigaren maila, aldiz, ekainaren 25ean hasi zen Donibane Lohizuneko badian eta abuztuaren 27an bukatuko da Santoñan; guztira, 25 estropada jokatuko dira[1].

Aurreko denboraldian TKE Ligan arraun egiteko txartela lortu ostean, Getaria eta Kaiku arraun elkarte txapeldunak ez dira lehian aritu. Horien ordez, eta KAE Ligako bigarren mailan arraun egin duten Lapurdi eta Astilleroren ordez, Zarautz Arraun Elkartea (TKE Ligatik bueltan) eta iaz igoera lortu zuten Busturialdea eta Hondarribiako bigarren ontzia izan dira[2].

Lehenengo mailaAldatu

PartaideakAldatu

Guztira, 12 elkartek hartu dute parte hamazazpigarren denboraldian; horietatik 6 gipuzkoarrak izan dira, 3 bizkaitarrak eta beste 3ak kantabriarrak[3]. Aurreko denboraldiarekin alderatuz gero, berritasuna Busturialdearen, Hondarribiako bigarren ontziaren eta Zarautzen parte hartzea izan da. Zarauztarrak azken postuan gelditu ziren TKE Ligako 2021eko denboraldian eta mailaz jaitsi behar izan zuten; bizkaitarrek, aldiz, zuzeneko igoera lortu zuten bigarren mailako txapelketa irabazi ostean; eta hondarribiarrek, azkenik, lehen mailako lehiaketan arraun egiteko txartela igoera play-offean eskuratu zuten.

Kolorea Izena Arraun Elkartea Trainerua Entrenatzailea Udalerria (Herrialdea) 2021
Arkote Arkote Arraun Taldea Plentzitarra   Gorka Etxeberria Plentzia (Bizkaia) 5.a
Busturialdea Busturialdea Arraun Elkartea Artarri   Luis Ángel Salvador Elantxobe (Bizkaia) 1.a (KAE2)
Camargo Club de Remo Valle de Camargo Virgen del Carmen   Carlos Rodríguez Camargo (Kantabria) 11.a
Castro Sociedad Deportiva de Remo Castreña La Marinera   Paul Galdiz Castro Urdiales (Kantabria) 10.a
Deustu-Bilbo Deustu Arraun Taldea Tomatera   Gerardo Ranero Deustu, Bilbo (Bizkaia) 7.a
Hondarribia B Hondarribia Arraun Elkartea Ama Guadalupekoa   Gonzalo Carrión Hondarribia (Gipuzkoa) 3.a (KAE2)
Orio B Orio Arraunketa Elkartea San Nikolas   Anjel Mari Larrañaga Orio (Gipuzkoa) 9.a
Pedreña Sociedad Deportiva de Remo Pedreña Seve Ballesteros   Joseba Fernández Pedreña, M. de Cudeyo (Kantabria) 3.a
San Juan Pasai Donibane Koxtape Arraun Elkartea Erreka   Endika Zaldua Donibane, Pasaia (Gipuzkoa) 6.a
San Pedro Sanpedrotarra Arraun Elkartea Libia   Asier Carballeda San Pedro, Pasaia (Gipuzkoa) 4.a
Zarautz Zarautz Arraun Elkartea Enbata   Asier Puertas Zarautz (Gipuzkoa) 12.a (TKE)
Zumaia Aita Mari Arraun Elkartea Telmo Deun   Odei Arrizabalaga Zumaia (Gipuzkoa) 8.a

EstropadakAldatu

Denboraldi honetan 14 estropada eta bandera izan dira jokoan[1].

Z. Izena Lekua Data Txapelduna
1. Kepa Deun Arrantzaleen Kofradia XXII. Ikurrina Pasaia, Gipuzkoa 2022ko ekainaren 19a Arkote
2. Zumaiako XXXVII. Ikurrina Zumaia, Gipuzkoa 2022ko ekainaren 26a Arkote
3. 3. jardunaldia-Castro Urdiales Castro Urdiales, Kantabria 2022ko uztailaren 2a San Pedro
4. Elantxobeko XXXIV. Traineru Estropada Elantxobe, Bizkaia 2022ko uztailaren 3a Zarautz
5. CMO Valves Bandera Pasaia, Gipuzkoa 2022ko uztailaren 9a Arkote
6. Marina de Cudeyoko XVII. Bandera Marina de Cudeyo, Kantabria 2022ko uztailaren 16a Pedreña
7. Orio Kanpiña IV. Bandera Orio, Gipuzkoa 2022ko uztailaren 17a San Pedro
8. 8. jardunaldia-Illunbe Pasaia, Gipuzkoa 2022ko uztailaren 23a San Juan
9. Camargoko Udaleko XXX. Bandera Camargo, Kantabria 2022ko uztailaren 30a Pedreña
10. Hondarribiko Arrantzaleen Kofradiako XVI. Bandera Hondarribia, Gipuzkoa 2022ko abuztuaren 7a Pedreña
11. Plentziako XXXIII. Ikurrina Plentzia, Bizkaia 2022ko abuztuaren 13a Castro
12. Castro Urdialesko Hiriko XLX. Bandera Castro Urdiales, Kantabria 2022ko abuztuaren 15a Pedreña
13. Zarautz Arraun Elkartearen XIII. Ikurrina Zarautz, Gipuzkoa 2022ko abuztuaren 20a San Pedro
14. Bilbo Hiriko XLIX. Ikurrina Bilbo, Bizkaia 2022ko abuztuaren 21a Arkote

SailkapenaAldatu

Emaitza Arraun Elkartea Puntuak 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Banderak Lorpena
1. San Pedro 142 11 11 12 11 10 8 12 11 8 11 8 11 12 6 3 Igoera play-offa
2. Pedreña 134 6 10 9 9 8 12 9 9 12 12 7 12 8 11 4
3. Arkote 133 12 12 10 3 12 9 10 10 11 8 6 9 9 12 4 Ohorezko txanda
4. San Juan 113 9 8 7 8 11 5 11 12 10 9 1 10 3 9 1
5. Zarautz 98 8 9 11 12 9 10 7 7 4 4 3 3 7 4 1
6. Hondarribia B 96 10 6 4 5 6 1 8 6 7 7 10 8 10 8 -
7. Castro 92 5 7 6 6 4 6 4 5 6 10 12 7 11 3 1
8. Zumaia 84 3 3 5 10 7 3 6 8 9 6 5 5 4 10 -
9. Deustu-Bilbo 78 7 4 2 2 5 11 5 4 3 5 11 6 6 7 -
10. Camargo 46 4 5 8 7 3 2 2 3 2 2 4 1 2 1 - Jaitsiera play-offa
11. Busturialdea 41 1 2 3 1 1 4 1 1 1 3 9 4 5 5 -
12. Orio B 35 2 1 1 4 2 7 3 2 5 1 2 2 1 2 - 2023ko KAE-2 Liga

Jaitsiera/Igoera play-offaAldatu

Kanporaketa honetan lau ontzik hartu dute parte: denboraldia 10. eta 11. postuan amaitu duten elkarteek, Camargok eta Busturialdeak; eta bigarren mailako 2. eta 3. ontzi azkarrenek, Donostiarra Bk eta Mutrikuk[4].

Kolorea Izena Arraun Elkartea Trainerua Entrenatzailea Udalerria (Herrialdea) Emaitza
Busturialdea Busturialdea Arraun Elkartea Artarri   Luis Ángel Salvador Elantxobe (Bizkaia) 11.a (KAE)
Camargo Club de Remo Valle de Camargo Virgen del Carmen   Carlos Rodríguez Camargo (Kantabria) 10.a (KAE)
Donostiarra B Kaiarriba Arraun Elkartea Torrekua   Fernando Balenziaga Donostia (Gipuzkoa) 2.a (KAE2)
Mutriku Mutriku Arraun Taldea Mutriku   Jacinto Salinas Mutriku (Gipuzkoa) 3.a (KAE2)
Emaitza Arraun Elkartea Puntuak 1. estrop. 2. estrop. Lorpena
  1 Donostiarra B 8 4 4 2023ko KAE Liga
  2 Camargo 6 3 3
  3 Busturialdea 4 2 2 2023ko KAE-2 Liga
  4 Mutriku 2 1 1

Bigarren mailaAldatu

PartaideakAldatu

Guztira, 9 elkartek hartuko dute parte hamazazpigarren denboraldian; horietatik 4 gipuzkoarrak dira, 3 kantabriarrak eta bizkaitar eta lapurtar bana[3]. Aurreko denboraldiarekin alderatuz gero, berritasunak lehen mailatik jaitsi diren Astilleroren eta Lapurdiren parte hartzea, eta 2014tik itsasoratzen ez zen Castroren bigarren ontziarena izango dira. Bestalde, 2021ean lehian aritu ziren Busturialdea eta Hondarribia B lehen mailan arituko dira eta Deustu-Bilboren eta Zarautzen B traineruak, aldiz, lehorrean gelditu dira.

Kolorea Izena Arraun Elkartea Trainerua Entrenatzailea Udalerria (Herrialdea) 2021
Astillero Sociedad Deportiva de Remo Astillero San José XV   Luis Andrés Rioz El Astillero (Kantabria) 12.a (KAE)
Castro B Sociedad Deportiva de Remo Castreña La Marinera   Manuel Gutiérrez Castro Urdiales (Kantabria) -
Donostiarra B Kaiarriba Arraun Elkartea Torrekua   Fernando Balenziaga Donostia (Gipuzkoa) 5.a
Hibaika Hibaika Arraun Elkartea Madalen   Josetxo Arrizabalaga Errenteria (Gipuzkoa) 8.a
Lapurdi Lapurdiko Arraun Taldea Xubero   Aitor Artetxe Donibane Lohizune (Lapurdi) 13.a (KAE)
Mutriku Mutriku Arraun Taldea Mutriku   Jacinto Salinas Mutriku (Gipuzkoa) 4.a
Portugalete San Nikolas Arraun Taldea Jarrillera   Jaime Ríos Portugalete (Bizkaia) 2.a
Santoña Club de Remo Santoña Virgen del Puerto   Sergio Rozadilla Santoña (Kantabria) 9.a
Trintxerpe Illunbe Kirol Elkartea Azkuene   Antonio Da Silva Trintxerpe, Pasaia (Gipuzkoa) 10.a

EstropadakAldatu

Denboraldi honetan 12 estropada eta bandera izango dira jokoan[1].

Z. Izena Lekua Data Txapelduna
1. Donibane Lohizuneko XXX. Estropada Donibane Lohizune, Lapurdi 2022ko ekainaren 25a Lapurdi
2. Mutrikuko VI. Yurrita Group Bandera Mutriku, Gipuzkoa 2022ko uztailaren 2a Lapurdi
3. XII. Bandera Donostiarra-Ur Kirolak 100 Donostia, Gipuzkoa 2022ko uztailaren 3a Lapurdi
4. Portugaleteko Uri Urena XL. Bandera1 Portugalete, Bizkaia 2022ko uztailaren 9a Lapurdi
5. 2022ko uztailaren 10a
6. Pasaiako XXXVII. Bandera Pasaia, Gipuzkoa 2022ko uztailaren 23a Lapurdi
7. Real Astillero de Guarnizoko XXVIII. Bandera El Astillero, Kantabria 2022ko uztailaren 30a Lapurdi
8. Ondarroako XXXVIII. Bandera-Goimek Sari Nagusia Ondarroa, Bizkaia 2022ko abuztuaren 6a Mutriku
9. Errenteriako Hiria IX. Ikurrina Pasaia, Gipuzkoa 2022ko abuztuaren 7a Lapurdi
10. Castro Urdialesko Hiriko Bandera Castro Urdiales, Kantabria 2022ko abuztuaren 13a Lapurdi
11. Santoñako Udal Txit Gorenaren LII. Bandera Santoña, Kantabria 2022ko abuztuaren 20a Lapurdi
12. Ría del Asóngo XXVIII. Bandera2 Colindres, Kantabria 2022ko abuztuaren 27a Donostiarra B

1 Portugaleteko Uri Urena Bandera bi jardunalditan jokatu zen eta bietan lapurtarrena izan zen trainerurik azkarrena[5].
2 Ría del Asóngo Bandera ez da puntuagarria izan.

SailkapenaAldatu

Emaitza Arraun Elkartea Puntuak 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 122 Banderak Lorpena
1. Lapurdi 98 9 9 9 9 9 9 9 8 9 9 9 - 91 2023ko KAE Liga
2. Donostiarra B 76 4 7 7 8 8 8 6 7 7 7 7 - 12 Igoera play-offa
3. Mutriku 68 8 4 6 4 6 7 3 9 5 8 8 - 1
4. Hibaika 68 5 6 8 5 7 5 7 6 8 5 6 - - Ohorezko txanda
5. Portugalete 64 7 5 4 7 5 6 8 5 6 6 5 - -
6. Astillero 47 6 8 2 6 2 4 5 2 4 4 4 - -
7. Santoña 34 3 3 3 3 4 3 4 3 3 2 3 - -
8. Castro B 29 2 2 5 2 3 2 2 4 2 3 2 - -
9. Trintxerpe 11 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 - -

1 Portugaleteko Uri Urena Bandera bi jardunalditan jokatu zen eta bietan lapurtarrena izan zen trainerurik azkarrena[5].
2 Ría del Asóngo Bandera ez da puntuagarria izan; bandera, baina, Donostiarraren bigarren traineruak eraman zuen Gipuzkoara.

ErreferentziakAldatu

  1. a b c "2022ko egutegia". Kantauriko Arraun Elkarteko Liga. 2022.06.22
  2. "2021eko emaitzak". Kantauriko Arraun Elkarteko Liga. 2022.01.02
  3. a b "2022ko elkarteak". Kantauriko Arraun Elkarteko Liga. 2022.06.27
  4. "2022ko emaitzak". Kantauriko Arraun Elkarteko Liga. 2022.08.24
  5. a b (Gaztelaniaz) «Lapurdi no levanta el pie del acelerador en Portugalete». El Correo. 2022.08.24

Ikus, gaineraAldatu

Kanpo loturakAldatu