GT Ligako 2018ko denboraldia

2018ko GT Liga
Encerando a trainera na praia de Riazor, A Coruña, Galiza.jpg
Samertolameuk 8. aldiz irabazi zuen Galiziako Traineruen Ligako garaikurra.
Datu orokorrak
Antolatzailea Galiziako Traineruen Liga
Partaideak 21 talde (12+9)
Estropadak 32 estropada (16+16)
Hasiera 2018ko ekainaren 16a
Amaiera 2018ko abuztuaren 26a
Palmaresa
Txapelduna Samertolameu (149 p.)
Txapeldunordea Ares (146 p.)
Ohorezko tx. Mecos (141 p.)
Bueu (115 p.)
Jaitsiera Coruxo (36 p.)
Castropol (34 p.)
Chapela (19 p.)
2017
2019

GT Ligako 2018ko denboraldia Galiziako Traineruen Liga edo Ipar-mendebaldeko Traineruen Liga arraun lehiaketaren hamabosgarren denboraldia izan zen. Lehen eta bigarren mailako txapelketak ekainaren 16an hasi ziren Pontevedrako Baiona herriko uretan eta abuztuaren 26an bukatu ziren Aresen, Coruñan.

Samertolameu arraun elkarteak 8. aldiz eskuratu zuen Ligako garaikurra, puntuagarriak izan ziren 14 estropadetatik 11etan garaile izan ostean. Dena den, lehia uste baino estuagoa izan zen; izan ere, 5. jardunaldian Meirako traineruak jasandako kanporatze batek liga hankaz gora jarri zuen. Aurreko denboraldian TKE Ligatik jaitsi zen Ares izan zen bigarrena, eta honek ere liga nagusira igotzeko play-offa jokatzeko txartela eskuratu zuen. Gertutik jarraitu zien Mecosen ontziak ere, txapeldunarengandik 8 eta txapeldunordearengandik 5 puntura. Ohorezko txanda Bueu elkarteak osatu zuen. Sailkapenaren beheko aldean, aldiz, 9 estropadetan azkena izan ondoren, Chapela elkarteak maila galdu zuen eta hurrengo denboraldian 2. mailan jokatuko du Coruxo eta Asturiasko Castropol elkarteekin batera. Azken hauek jaitsiera play-offean galdu zuten maila, bigarren eta hirugarren egin ostean.

Bigarren mailari dagokionez, Cabo da Cruzen bigarren ontzia izan zen irabazle eta hurrengo denboraldian aurreneko mailan arituko da Murosekin batera. Azken honek lehenengo mailan jokatzeko txartela igoera play-offean eskuratu zuen, bi estropadetan ontzi azkarrena izan baitzen.

Lehenengo mailaAldatu

PartaideakAldatu

Kolorea Izena Arraun Elkartea Trainerua Entrenatzailea Herria/Udala Herrialdea 2017
Amegrove Amegrove Club de Remo Pabliño   Diego Cabaleiro O Grove Pontevedra 6.a
Ares Club de Remo Ares Santa Olalla de Lubre   Agustín Fernández Souto Ares Coruña 11.a (TKE)
Bueu Club de Mar Bueu Maruxia   José Ferral Bueu Pontevedra 4.a
Castropol Club de Mar de Castropol Ría del Eo   José Quintana Fernández Castropol Asturias 5.a
Chapela Club de Remo Chapela Arealonga   Santiago Núñez Paredes Redondela Pontevedra 10.a
Coruxo Club de Remo Coruxo Fontaíña   Benjamín Vázquez Pena Coruxo, Vigo Pontevedra 7.a
Mecos Club de Remo Mecos Mequiña   Francisco González O Grove Pontevedra 3.a
Mera Centro Deportivo Mariñeiro A Mariñeira   Jose Pelaez Botas Oleiros Coruña 1.a (GT2L)
Puebla Club de Remo Puebla Carmela   José Parada Millán A Pobra do Caramiñal Coruña 2.a
Rianxo Club de Remo Rianxo Concello de Rianxo   Alberto Hermo Rianxo Coruña 9.a
Samertolameu Sociedad Deportiva Samertolameu A Terca   Daniel Pérez Fandiño Meira, Moaña Pontevedra 1.a
Vilaxoán Club de Remo Vilaxoán Virxe do Carme   Rogelio Tarrío Vilagarcía de Arousa Pontevedra 8.a

EstropadakAldatu

Z. Izena Lekua Data Txapelduna
1. Bandeira 525 Aniversario Arribada Concello de Baiona Baiona, Pontevedra 2018ko ekainaren 16a Samertolameu
2. V Bandeira Baía de Mera - Virxe do Carme Oleiros, Coruña 2018ko ekainaren 23a Samertolameu
3. XXVIII Regata - VI Virxe do Carme O Grove, Pontevedra 2018ko ekainaren 30a Samertolameu
4. XIV Bandeira Concello de Vilagarcía Vilagarcía de Arousa, Pontevedra 2018ko uztailaren 7a Samertolameu
5. XXVI Bandeira Concello de Vigo Coruxo, Vigo, Pontevedra 2018ko uztailaren 8a Mecos
6. XIII Bandeira Concello de A Pobra A Pobra do Caramiñal, Coruña 2018ko uztailaren 14a Samertolameu
7. XXXV Bandeira Concello de O Grove O Grove, Pontevedra 2018ko uztailaren 21a Samertolameu
8. XV Bandeira Concello de Rianxo Rianxo, Coruña 2018ko uztailaren 22a Samertolameu
9. XXXI Bandera Princesa de Asturias1 Castropol, Asturias 2018ko uztailaren 28a Ares
10. XIII Bandeira Concello de Bueu Bueu, Pontevedra 2018ko uztailaren 29a Samertolameu
11. XXXIII Trofeo - XIV Bandeira Teresa Herrera2 Coruña, Coruña 2018ko abuztuaren 11 Samertolameu
12. 2018ko abuztuaren 12a
13. XXXII Bandeira Concello de Redondela Redondela, Pontevedra 2018ko abuztuaren 18a Samertolameu
14. IV Bandeira Illa de Samertolameu Moaña, Pontevedra 2018ko abuztuaren 19a Samertolameu
15. XI Bandeira Concello de Ares3 - Play-offa Ares, Coruña 2018ko abuztuaren 25a Samertolameu
16. 2018ko abuztuaren 26a Mecos

1 Princesa de Asturias bandera Ares elkarteak irabazi bazuen ere, estropada ez zen puntuagarria izan hasiera batean. Akatsa buia batean izan zen, lehenengo txandan gaizki kokatua baitzegoen. Antolatzaileek bigarren txandarako hutsegitea konpondu zuten arren, Galiziako Traineruen Ligako arduradunek estropada puntuagarria ez izatea erabaki zuten[1]. Dena den, 10 egun beranduago, Federazioak erabakia bertan behera utzi eta estropadako puntuak zenbatzea erabaki zuen[2].
2 Teresa Herrera Banderako emaitzak ez ziren puntuagarriak izan.
3 Nahiz eta larunbateko jardunaldian Samertolameu eta igandekoan Mecos ontzi azkarrenak izan ziren, Concello de Aresko XI. Bandera herrian gelditu zen; bi egunetako denborak batuz, arestarrena traineru bizkorrena izan zen[3].

SailkapenaAldatu

Emaitza Arraun Elkartea Puntuak 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 113 123 13 14 154 164 Banderak Lorpena
1. Samertolameu 149 12 12 12 12 01 12 12 12 11 12 - - 12 12 10 8 104 Igoera play-offa
2. Ares 146 11 11 10 10 11 11 9 11 12 11 - - 10 11 9 9 23,4
3. Mecos 141 8 10 11 11 12 10 11 10 10 10 - - 11 10 7 10 14 Ohorezko txanda
4. Bueu 115 10 8 9 9 9 8 10 8 5 8 - - 9 9 6 7 -
5. Mera 114 9 9 7 8 10 9 7 9 9 9 - - 7 8 8 5 -
6. Rianxo 85 5 7 6 6 6 6 4 4 8 7 - - 8 7 5 6 -
7. Vilaxoán 81 7 6 5 5 7 5 6 7 7 6 - - 6 6 4 4 -
8. Puebla 73 4 5 8 7 8 7 8 6 02 5 - - 5 4 3 3 -
9. Amegrove 51 6 4 3 3 4 4 5 5 4 4 - - 3 2 2 2 -
10. Coruxo 36 3 3 4 4 3 3 1 2 3 3 - - 2 5 - - - Jaitsiera play-offa
11. Castropol 34 2 2 2 2 5 1 3 3 6 1 - - 4 3 - - -
12. Chapela 19 1 1 1 1 2 2 2 1 2 2 - - 1 1 1 1 - 2019ko GT2 Liga

1 Samertolameu kanporatua izan zen Toralla zubian zegokion zubi-begitik ez igarotzeagatik[4].
2 Puebla elkartea kanporatua izan zen helmugara ez zelako zegokion kaletik sartu[5].
3 Teresa Herrera Banderako emaitzak ez ziren puntuagarriak izan.
4 Nahiz eta 15. jardunaldian Samertolameu eta 16.ekoan Mecos ontzi azkarrenak izan ziren, Concello de Aresko XI. Bandera herrian gelditu zen; bi egunetako denborak batuz, arestarrena traineru bizkorrena izan zen[3].

Jaitsiera/Igoera play-offaAldatu

Kolorea Izena Arraun Elkartea Trainerua Entrenatzailea Herria/Udala Herrialdea Emaitza
A Cabana Club de Remo A Cabana Albatros   Brais López Campos A Cabana, Ferrol Coruña 3.a (GT2L)
Castropol Club de Mar de Castropol Ría del Eo   José Quintana Fernández Castropol Asturias 11.a (GT1L)
Coruxo Club de Remo Coruxo Fontaíña   Benjamín Vázquez Pena Coruxo, Vigo Pontevedra 10.a (GT1L)
Muros Club de Remo Muros Muradana   Daniel Canosa Muros Coruña 2.a (GT2L)
Emaitza Arraun Elkartea Puntuak 1. estrop. 2. estrop. Lorpena
  1 Muros 8 4 4 2019ko GT1 Liga
  2 Coruxo 5 3 2 2019ko GT2 Liga
  3 Castropol 4 1 3
  4 A Cabana 3 2 1

Bigarren mailaAldatu

PartaideakAldatu

Kolorea Izena Arraun Elkartea Trainerua Entrenatzailea Herria/Udala Herrialdea 2017
A Cabana Club de Remo A Cabana Albatros   Brais López Campos A Cabana, Ferrol Coruña -
Cabo da Cruz B Club de Remo Cabo da Cruz Cabo da Cruz   Daniel Vázquez Boiro Coruña -
Cedeira Club de Remo Cedeira Candieira   José María Hermida Cedeira Coruña 5.a
Esteirana Asociación Deportiva Esteirana Esteirana   Bruno Rodríguez Lestón Esteiro, Muros Coruña 7.a
Mugardos Club de Mar Mugardos Bestarruza   Jorge Hermida Ballesteros Mugardos Coruña 2.a
Muros Club de Remo Muros Muradana   Daniel Canosa Muros Coruña 3.a
Perillo Club de Regatas Perillo Perillo   Alejandro Alvedro Oleiros Coruña 11.a (GT1L)
Vila de Cangas Club de Remo Vila de Cangas Balea   Vicente Parcero Cangas Pontevedra 6.a
Virxe da Guía Club de Remo Virxe da Guía A Punta   Álvaro Faro Teis, Vigo Pontevedra 4.a

EstropadakAldatu

Z. Izena Lekua Data Txapelduna
1. Bandeira 525 Aniversario Arribada Concello de Baiona Baiona, Pontevedra 2018ko ekainaren 16a Muros
2. II Bandeira Muros de San Pedro Muros, Pontevedra 2018ko ekainaren 30a Cabo da Cruz B
3. XV Bandeira Cidade de Ferrol1 Ferrol, Coruña 2018ko uztailaren 14a Cabo da Cruz B
4. 2018ko uztailaren 15a Cabo da Cruz B
5. II Bandeira Illas Cíes Teis, Vigo, Pontevedra 2018ko uztailaren 21a Cabo da Cruz B
6. VII Bandeira Salgado Congelados Oleiros, Coruña 2018ko uztailaren 22a Muros
7. IV Bandeira Mariña Cabo de Cruz2 Boiro, Coruña 2018ko uztailaren 28a Muros
8. 2018ko uztailaren 29a Cabo da Cruz B
9. XXIX Bandeira Concello de Cangas Cangas, Pontevedra 2018ko abuztuaren 4a Cabo da Cruz B
10. III Bandeira Concello de Cedeira Cedeira, Coruña 2018ko abuztuaren 5a Cabo da Cruz B
11. XXXIII Trofeo - XIV Bandeira Teresa Herrera3 Coruña, Coruña 2018ko abuztuaren 11 Samertolameu
12. 2018ko abuztuaren 12a
13. XI Bandeira Concello de Muros Esteiro, Muros, Pontevedra 2018ko abuztuaren 18a Cabo da Cruz B
14. VII Bandeira Concello de Mugardos Mugardos, Coruña 2018ko abuztuaren 19a Cabo da Cruz B
15. XI Bandeira Concello de Ares - Play-offa4 Ares, Coruña 2018ko abuztuaren 25a Ares
16. 2018ko abuztuaren 26a

1 Bi estropadetako denborak batuz, Cabo da Cruzena izan zen ontzi azkarrena eta, beraz, Cidade de Ferrol bandera eskuratu zuena[6].
2 Mariña Cabo de Cruzen IV. Bandera Cabo da Cruzen bigarren ontziak eraman zuen etxera, bi jardunaldietako denborak batuta traineru azkarrena izan baitzen[7].
3 Teresa Herrera Banderako emaitzak ez ziren puntuagarriak izan.
4 Aresko Banderako emaitzak ez ziren puntuagarriak izan.

SailkapenaAldatu

Emaitza Arraun Elkartea Puntuak 1 2 32 42 5 6 73 83 9 10 115 125 13 14 156 166 Banderak Lorpena
1. Cabo da Cruz B 104 8 9 9 9 9 7 8 9 9 9 - - 9 9 - - 82,3 2019ko GT Liga
2. Muros 94 9 8 8 7 8 9 9 8 8 4 - - 8 8 - - 23 Igoera play-offa
3. A Cabana 75 4 7 7 8 7 8 7 6 4 7 - - 6 4 - - -
4. Vila de Cangas 62 5 5 3 4 5 6 5 7 2 6 - - 7 7 - - - Ohorezko txanda
5. Cedeira 57 6 3 4 5 4 4 6 4 7 8 - - 3 3 - - -
6. Perillo 54 7 4 5 3 3 5 3 3 6 5 - - 5 5 - - -
7. Mugardos 50 2 6 6 6 6 3 4 1 5 3 - - 2 6 - - -
8. Esteirana 29 3 2 2 01 2 2 2 5 3 2 - - 4 2 - - -
9. Virxe da Guía 13 1 1 1 2 1 1 1 2 1 04 - - 1 1 - - -

1 Esteirana ez zen Cidade de Ferrol banderako bigarren jardunaldiko estropadara aurkeztu[6].
2 Cidade de Ferrol bandera bi egunetan jokatu zen eta bietako denborak batuz, Cabo da Cruzena izan zen ontzi azkarrena eta, beraz, bandera eskuratu zuena[6].
3 Mariña Cabo de Cruzen IV. Bandera Cabo da Cruzen bigarren ontziak eraman zuen etxera, bi jardunaldietako denborak batuta traineru azkarrena izan baitzen[7].
4 Virxe da Guía ez zen Cedeirako estropadara aurkeztu[8].
5 Teresa Herrera Banderako emaitzak ez ziren puntuagarriak izan.
6 Aresko Banderako emaitzak ez ziren puntuagarriak izan.

ErreferentziakAldatu

Ikus, gaineraAldatu

Kanpo estekakAldatu