Ireki menu nagusia

Ziklo-kroseko Munduko Txapelketa mundu mailan jokatzen den ziklo-kros lehiaketa garrantzitsuena da.

Ziklo-kroseko Munduko Txapelketa
Modalitatea ziklo-krosa
Lehenengo edizioa 1950 (gizonezkoak)
2000 (emakumezkoak)
Edizio kopurua 69 (2018)
Lehenengo irabazlea Frantzia Jean Robic
Garaipen gehien Gizonezkoak:
Belgika Eric De Vlaeminck (6)
Emakumezkoak:
Herbehereak Marianne Vos (7)
Amaierako edizioa Gizonezkoak (2019):
Herbehereak M. van der Poel
Emakumezkoak (2019):
Belgika Sanne Cant

Egun bakarreko proba onetan munduko onenak munduko onenaren titulua eskuratzeko leihatzen dira. Proba honen irabazleak ortzadarraren koloreak eramango ditu hurrengo urteko denboraldi osoan.

HistoriaAldatu

Munduko Txapelketetako lehenengo ekitaldia 1950 urtean izan zen, Parisen, eta Jean Robic Frantziarrak irabazi zuen. Lasterketa Txirrindularitzaren Nazioarteko Batasunak antolatzen du, eta herrialde bakoitzeko zortzi txirrindularik parte hartu dezakete. Lasterketa hau normalean denboraldi amaieran izaten da, urtarrileko azken astebukaeran edo otsaileko lehenengoan.

Euskaldunek ez dute podiumera igotzerik lortu. Izan duten posturik onena bosgarrena izan da, Amelio Mendijur (1965) eta José María Basualdo (1972).

GizonezkoakAldatu

PalmaresaAldatu

Urtea Lekua       Lehen euskalduna
1950   Paris   Jean Robic   Roger Rondeaux   Pierre Jodet ez
1951   Luxenburgo   Roger Rondeaux   André Dufraisse   Pierre Jodet ez
1952   Geneva   Roger Rondeaux   André Dufraisse   Albert Meier 12. Julian Agirrezabal
1953   Oñati   Roger Rondeaux   Gilbert Bauvin   André Dufraisse 7. Julian Agirrezabal
1954   Crenna   André Dufraisse   Pierre Jodet   Hans Bieri 6. Anton Barrutia
1955   Saarbrücken   André Dufraisse   Hans Bieri   Amerigo Severini 20. Anton Barrutia
1956   Luxenburgo   André Dufraisse   Georges Meunier   Emile Plattner 26. Jose Mitxelena
1957   Edelare   André Dufraisse   Firmin Van Kerrebroek   Georges Meunier 17. Facundo Zabaleta
1958   Limoges   André Dufraisse   Amerigo Severini   Rolf Wolfshohl 20. Jose Mitxelena
1959   Geneva   Renato Longo   Rolf Wolfshohl   Amerigo Severini 8. Anton Barrutia
1960   Tolosa   Rolf Wolfshohl   Arnold Hungerbuhler   Robert Aubry ez
1961   Hannover   Rolf Wolfshohl   Renato Longo   André Dufraisse 18. Miguel Urkizar
1962   Esch-sur-Alzette   Renato Longo   Maurice Gandolfo   André Dufraisse 22. Carlos Marotias
1963   Calais   Rolf Wolfshohl   Renato Longo   André Dufraisse 35. Pablo Arsuaga
1964   Overboelare   Renato Longo   Roger De Clercq   Joseph Mahe 17. Amelio Mendijur
1965   Cavaria   Renato Longo   Rolf Wolfshohl   Amerigo Severini 5. Amelio Mendijur
1966   Beasain   Eric De Vlaeminck   Herman Gretener   Rolf Wolfshohl 9. Anton Barrutia
1967   Zürich   Renato Longo   Rolf Wolfshohl   Herman Gretener ez
1968   Luxenburgo   Eric De Vlaeminck   Herman Gretener   Michel Pelchat 21. Felix Iturriaga
1969   Magstadt   Eric De Vlaeminck   Rolf Wolfshohl   Renato Longo ez
1970   Zolder   Eric De Vlaeminck   Albert Van Damme   Rolf Wolfshohl ez
1971   Apeldoorn   Eric De Vlaeminck   Albert Van Damme   René De Clercq ez
1972   Praga   Eric De Vlaeminck   Rolf Wolfshohl   Herman Gretener 5. José María Basualdo
1973   Londres   Eric De Vlaeminck   André Wilhelm   Rolf Wolfshohl 8. José María Basualdo
1974   Bera   Albert Van Damme   Roger De Vlaeminck   Peter Frischknecht 9. Juan Gorostidi
1975   Melchnau   Roger De Vlaeminck   Albert Zweifel   Peter Frischknecht 13. José Antonio Martínez Albéniz
1976   Chazay d'Azergues   Albert Zweifel   Peter Frischknecht   André Wilhelm 17. José María Basualdo
1977   Hannover   Albert Zweifel   Peter Frischknecht   Eric De Vlaeminck 14. José Antonio Martínez Albéniz
1978   Zornotza   Albert Zweifel   Peter Frischknecht   Klaus-Peter Thaler 15. Juan Gorostidi
1979   Saccolongo   Albert Zweifel   Gilles Blaser   Robert Varmeire 8. Juan Gorostidi
1980   Wetzikon   Roland Liboton   Klaus-Peter Thaler   Hennie Stamsnijder 18. Jose Mari Yurrebaso
1981   Tolosa   Hennie Stamsnijder   Roland Liboton   Albert Zweifel 18. Federico Etxabe
1982   Lanarvilly   Roland Liboton   Albert Zweifel   Hennie Stamsnijder 14. Jose Mari Yurrebaso
1983   Birmingham   Roland Liboton   Albert Zweifel   Klaus-Peter Thaler 18. Jose Mari Yurrebaso
1984   Oss   Roland Liboton   Hennie Stamsnijder   Albert Zweifel 22. Jose Mari Yurrebaso
1985   Munich   Klaus-Peter Thaler   Adri van der Poel   Claude Michely 21. Jose Mari Yurrebaso
1986   Lembeek   Albert Zweifel   Pascal Richard   Hennie Stamsnijder 11. Jokin Mujika
1987   Mlada Boleslav   Klaus-Peter Thaler   Danny De Bie   Christophe Lavainne 18. Jose Mari Yurrebaso
1988   Hägendorf   Pascal Richard   Adri van der Poel   Beat Breu 23. Jose Mari Yurrebaso
1989   Pontchâteau   Danny De Bie   Adri van der Poel   Christophe Lavainne 20. Jose Mari Yurrebaso
1990   Getxo   Henk Baars   Adri van der Poel   Bruno Lebras 19. Jokin Mujika
1991   Gieten   Radomir Simunek   Adri van der Poel   Bruno Lebras 26. Jose Ramon Izagirre
1992   Leeds   Mike Kluge   Carl Camrda   Adri van der Poel ez
1993   Corva   Dominique Arnould   Mike Kluge   Wim De Vos 30. Iñigo Igartua
1994   Koksijde   Paul Herijgers   Richard Groenendaal   Erwin Vervecken 42. Iñigo Igartua
1995   Eschenbach   Dieter Runkel   Richard Groenendaal   Beat Wabel 47. Iñigo Igartua
1996   Montreuil   Adri van der Poel   Daniele Pontoni   Luca Bramati 45. Iñigo Igartua
1997   München   Daniele Pontoni   Thomas Frischknecht   Luca Bramati ez
1998   Middelfart   Mario De Clercq   Erwin Vervecken   Henrik Djernis 38. David Seco
1999   Poprad   Mario De Clercq   Erwin Vervecken   Adri van der Poel ez
2000   Sint-Michielsgestel   Richard Groenendaal   Mario De Clercq   Sven Nys 45. Koldobika Agirre
2001   Tábor   Erwin Vervecken   Petr Dlask   Mario De Clercq 38. Koldobika Agirre
2002   Zolder   Mario De Clercq   Tom Vannoppen   Sven Nys 45. Asier Corchero
2003   Monopoli   Bart Wellens   Mario De Clercq   Erwin Vervecken 36. Haier Mujika
2004   Pontchâteau   Bart Wellens   Mario De Clercq   Sven Vanthourenhout 42. Jokin Irazola
2005   Sankt Wendel   Sven Nys   Erwin Vervecken   Sven Vanthourenhout 35. Gorka Izagirre
2006   Zeddam   Erwin Vervecken   Bart Wellens   Francis Mourey 49. Eder Barrenetxea
2007   Hooglede-Gits   Erwin Vervecken   Jonathan Page   Enrico Franzoi 31. Garikoitz Bravo
2008   Treviso   Lars Boom   Zdeněk Štybar   Sven Nys 44. Igor Merino
2009   Hoogerheide   Niels Albert   Zdeněk Štybar   Sven Nys 37. Iñigo Gomez
2010   Tábor   Zdeněk Štybar   Klaas Vantornout   Sven Nys 45. Javier Ruiz de Larrinaga
2011   Sankt Wendel   Zdeněk Štybar   Sven Nys   Kevin Pauwels 17. Jonathan Lastra
2012   Koksijde   Niels Albert   Rob Peeters   Kevin Pauwels ez
2013   Louisville   Sven Nys   Klaas Vantornout   Lars van der Haar ez
2014   Hoogerheide   Zdeněk Štybar   Sven Nys   Kevin Pauwels 33. Javier Ruiz de Larrinaga
2015   Tábor   Mathieu van der Poel   Wout van Aert   Lars van der Haar 27. Javier Ruiz de Larrinaga
2016   Zolder   Wout van Aert   Lars van der Haar   Kevin Pauwels 27. Javier Ruiz de Larrinaga
2017   Belvaux   Wout van Aert   Mathieu van der Poel   Kevin Pauwels 16. Javier Ruiz de Larrinaga
2018   Valkenburg   Wout van Aert   Michael Vanthourenhout   Mathieu van der Poel 35. Javier Ruiz de Larrinaga
2019   Bogense   Mathieu van der Poel   Wout van Aert   Toon Aerts 34. Javier Ruiz de Larrinaga

GaraipenakAldatu

Txirrindularia Garaipenak Urteak
  Eric De Vlaeminck 6 1968, 1969, 1970, 1971, 1972, 1973
  André Dufraisse 5 1954, 1955, 1956, 1957, 1958
  Albert Zweifel 5 1976, 1977, 1978, 1979, 1986
  Renato Longo 4 1962, 1964, 1965, 1967
  Roger Rondeaux 3 1951, 1952, 1953
  Rolf Wolfshohl 3 1960, 1961, 1963
  Roland Liboton 3 1982, 1983, 1984
  Mario De Clercq 3 1998, 1999, 2002
  Erwin Vervecken 3 2001, 2006, 2007
  Zdeněk Štybar 3 2010, 2011, 2014
  Wout van Aert 3 2016, 2017, 2018
...
Herrialdeak       Guztira
  Belgika 28 19 17 64
  Frantzia 10 8 16 34
  Suitza 7 13 12 31
  Herbehereak 6 10 7 23
  Alemania 6 7 6 19
  Italia 6 4 7 17
  Txekiar Errepublika 3 4 0 7
...

EmakumezkoakAldatu

PalmaresaAldatu

Urtea Lekua       Lehen euskalduna
2000   Sint-Michielsgestel   Hanka Kupfernagel   Louise Robinson   Daphny van den Brand ez
2001   Tábor   Hanka Kupfernagel   Corine Dorland   Daphny van den Brand ez
2002   Zolder   Laurence Leboucher   Hanka Kupfernagel   Daphny van den Brand 30. Nekane Lasa
2003   Monopoli   Daphny van den Brand   Hanka Kupfernagel   Laurence Leboucher ez
2004   Pontchâteau   Laurence Leboucher   Maryline Salvetat   Hanka Kupfernagel 27. Nekane Lasa
2005   Sankt Wendel   Hanka Kupfernagel   Sabine Spitz   Mirjam Melchers ez
2006   Zeddam   Marianne Vos   Hanka Kupfernagel   Daphny van den Brand ez
2007   Hooglede-Gits   Maryline Salvetat   Katie Compton   Laurence Leboucher ez
2008   Treviso   Hanka Kupfernagel   Marianne Vos   Laurence Leboucher ez
2009   Hoogerheide   Marianne Vos   Hanka Kupfernagel   Katie Compton ez
2010   Tábor   Marianne Vos   Hanka Kupfernagel   Daphny van den Brand ez
2011   Sankt Wendel   Marianne Vos   Katie Compton   Kateřina Nash ez
2012   Koksijde   Marianne Vos   Daphny van den Brand   Sanne Cant ez
2013   Louisville   Marianne Vos   Katie Compton   Lucie Chainel-Lefèvre ez
2014   Hoogerheide   Marianne Vos   Eva Lechner   Helen Wyman ez
2015   Tábor   Pauline Ferrand-Prévo   Sanne Cant   Marianne Vos ez
2016   Zolder   Thalita de Jong   Caroline Mani   Sanne Cant ez
2017   Belvaux   Sanne Cant   Marianne Vos   Kateřina Nash ez
2018   Valkenburg   Sanne Cant   Katie Compton   Lucinda Brand ez
2019   Bogense   Sanne Cant   Lucinda Brand   Marianne Vos ez

GaraipenakAldatu

Txirrindularia Garaipenak Urteak
  Marianne Vos 7 2006, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014
  Hanka Kupfernagel 4 2000, 2001, 2005, 2008
  Sanne Cant 3 2017, 2018, 2019
  Laurence Leboucher 2 2002, 2004
  Daphny van den Brand 1 2003
  Maryline Salvetat 1 2007
  Pauline Ferrand-Prévo 1 2015
  Thalita de Jong 1 2016
...
Herrialdeak       Guztira
  Herbehereak 9 5 9 23
  Alemania 4 6 1 11
  Frantzia 4 2 4 10
  Belgika 3 1 2 6
  AEB 0 4 1 5
...
Wikimedia Commonsen badira fitxategi gehiago, gai hau dutenak: Ziklo-kroseko Munduko Txapelketa