Etxaniz Memoriala

txirrindularitza lasterketa

Etxaniz Memoriala Elgoibarren urtero jokatzen den txirrindularitza lasterketa da. 23 urtez azpiko lasterkariek har dezakete parte eta Lehendakari Txapelketaren egutegiaren barruan dago.

Etxaniz Memoriala
2022ko Etxaniz Memoriala
Ezaugarriak
DataAbuztuaren 23a
Eskualdea Gipuzkoa
Euskarazko izenaEtxaniz Memoriala
ModalitateaErrepidea
MotaEgun bateko lasterketa
AntolatzaileaGure Bide T.E.
Historia
Lehenengo edizioa1947
Edizio kopurua75 (2022)
Amaierako edizioaMulu Hailemichael Etiopia

HistoriaAldatu

Lasterketa hau lehenbiziko aldiz 1947ko abuztuaren 8an jokatu zen, Juan Etxaniz Arrieta omenaldi moduan. Etxaniz bertako txirrindularia zen, 19 urte besterik ez zituelarik 1918ko Espainiako gripeak jota hil zena. Jose Bergarak irabazi zuen hasierako edizio hau, txirrindulari hasiberrientzat eta laugarren mailakoak bakarrik erreserbatuta zegoena. 1959tik aurrera “Gure Bide Txirrindulari Elkartea”k antolatzen du.

Tradizionalki abuztuaren 23an egiten, egun horretan San Bartolome eguna ospatzen delako Elgoibarren.

Sortu zenetik, palmaresean hainbat txirrindulari famatu daude Txomin Perurena, Jose Nazabal, Alfonso Gutiérrez, David Etxebarria, Roberto Heras, Unai Osa edo Samuel Sánchez besteak beste. Azken urteetako garaileen artean, Luis León Sánchez, Juan José Lobato edo Jaime Rosón azpimarratzekoak dira, geroago izandako ibilbidea profesionala kontutan hartuz.

PalmaresaAldatu

Urtea Garailea Bigarrena Hirugarrena
1947   José Bergara   Juan Cruz Gantzarain
1948-1958 ?
1959   José Manuel Lasa
1960-1964 ?
1965   Txomin Perurena
1966-1970 ?
1971   Jose Nazabal
1972-1975 ?
1976   Felipe Yáñez
1977-1979 ?
1980   Jokin Mujika
1981   Alfonso Gutiérrez
1982   Alberto Leanizbarrutia
1983   José María Zubizarreta
1984   Luis Miguel Guerra
1985   Rafael López de Aberasturi
1986   Iñaki Aduriz
1987   Jose Ramon Uriarte
1988   Mikel Lasa
1989   Salvador Ruiz
1990   Erwin Nijboer
1991   Javier Palacín
1992   Iker Zabaleta
1993   David Etxebarria
1994   Roberto Heras
1995   Unai Osa
1996   Jon Bru
1997   Gorka Arrizabalaga
1998   Samuel Sánchez   Xavier Florencio   Mikel Astarloza
1999   Samuel Sánchez
2000   Joseba Zubeldia   Joaquim Rodríguez   David Arroyo
2001   Aitor Hernández   Koldo Fernandez de Larrea   César Garriz
2002   Luis León Sánchez   Iker Mezo   Unai Hernaiz
2003[1]   Iker Leonet   Igor Antón   Iñigo Lariz
2004[2]   Juan Francisco Mundiñano   Sergio Bernardo   Natanael Ayllón
2005[3]   Julen Goikoetxea   José Antonio Baños   Beñat Intxausti
2006[4]   Rubén Palacios   Adrián Saez de Arregi   Xabier Iriarte
2007[5]   Juan José Lobato   Pedro Merino   Alberto Morrás
2008[6]   Nicolas Capdepuy   Miguel Rabouy   Ricardo García Ambroa
2009[7]   Igor Merino   Gorka Olaizola   Aitor Ocampos
2010[8]   Jesús Herrada   Adrián López Garrido   Igor Merino
2011[9]   Karol Domagalski   Markel Antón   Francisco Moreno
2012[10]   Fernando Grijalba   Imanol Estévez   Miguel Ángel Benito
2013[11]   Jaime Rosón   Mikel Elortza   Juan Antonio López-Cózar
2014[12]   Sergio Rodríguez Reche   Daniel López   Eneko Lizarralde
2015[13]   Jon Irisarri   Jonathan Lastra   Ahetze Arratibel
2016[14]   Julen Irizar   Dzmitry Zhyhunou   Óscar González del Campo
2017[15]   Omer Goldstein   Sergio Samitier   Eduardo Llacer
2018[16]   Unai Cuadrado   Jon Agirre   Francisco Galván
2019[17]   Francisco Galván   Alex Jaime   Iker Ballarin
2020 ez zen jokatu COVID-19 pandemia zela eta
2021[18]   Asier Etxeberria   Unai Esparza   Xabier Isasa
2022[19],[20]   Mulu Hailemichael   Pablo García   Abel Balderstone

ErreferentziakAldatu

Kanpo estekakAldatu