Ipar Mazedoniako futbol liga

Ipar Mazedoniako futbol liga (mazedonieraz Прва македонска Фудбалска Лига, Prva Мakedonska Fudbalska Liga) Ipar Mazedoniako Errepublikako futbol liga da. 1992an izan zuen lehen ekitaldia, Jugoslaviako Liga desegin ondoren, eta Vardar Skopje da garaipen gehien lortu dituen taldea.

Ipar Mazedoniako futbol liga
Прва македонска фудбалска лига
Prva Мakedonska Fudbalska Liga
Antolatzailea Фудбалска Федерација на Македонија
Fudbalska Federacija na Makedonija
Konfederazioa UEFA
Sorrera 1992
Eremua  Ipar Mazedoniako Errepublika
Taldeak 10
Maila 1
Jeitsiera Втора Лига (Vtora Liga)
Garaipen gehien Vardar Skopje (11 Liga)
Txapelduna Shkëndija (2020-21)
Webgunea www.ffm-mk.com

Lehenengo ekitaldian 18 talde aritu ziren lehen mailan baina aldian aldian kopuru hori gutxitzen joan da eta gaur egun 12 taldek osatzen dute lehen maila. 2014tik aurrera 10 talde baino ez izatea aurrikusten dute.

PodiumaAldatu

     
 
 
 
Vardar
11 Liga
     
 
 
 
Rabotnički
4 Liga
     
 
 
 
Shkëndija
4 Liga

PalmaresaAldatu

Denboraldia Irabazlea Puntuak Bigarrena Puntuak Goleatzailea (golak)
1992-93 Vardar Skopje 61 Sileks Kratovo 40   Saša Ćirić (36)
1993-94 Vardar Skopje 51 Sileks Kratovo 44   Zoran Boškovski (21)
1994-95 Vardar Skopje 76 Sileks Kratovo 60   Saša Ćirić (35)
1995-96 Sileks Kratovo 70 Sloga Jugomagnat 58   Zoran Boškovski (20)
1996-97 Sileks Kratovo 62 Pobeda Prilep 54   Vančo Micevski (16)
  Miroslav Ǵokić (16)
1997-98 Sileks Kratovo 48 Sloga Jugomagnat 43   Vančo Atanasov (12)
1998-99 Sloga Jugomagnat 60 Sileks Kratovo 57   Rogério Oliveira (22)
1999-2000 Sloga Jugomagnat 61 Pobeda Prilep 52   Argjend Beqiri (19)
2000-01 Sloga Jugomagnat 63 Vardar Skopje 63   Argjend Beqiri (27)
2001-02*¹ Vardar Skopje 37 Belasica 36   Miroslav Ǵokić (22)
2002-03 Vardar Skopje 72 Belasica 69   Ljubiša Savić (25)
2003-04 Pobeda Prilep 71 Sileks Kratovo 66   Dragan Dimitrovski (25)
2004-05 Rabotnički Skopje 78 Vardar Skopje 72   Aleksandar Stojanovski (26)
  Stevica Ristić (26)
2005-06 Rabotnički Skopje 72 Makedonija GP 69   Stevica Ristić (27)
2006-07 Pobeda Prilep 71 Rabotnički Skopje 67   Boban Jančevski (26)
2007-08 Rabotnički Skopje 79 Milano Kumanovo 66   Ivica Gligorovski (15)
2008-09 Makedonija GP 61 Milano Kumanovo 55   Ivica Gligorovski (14)
2009-10 Renova Džepčište 55 Rabotnički Skopje 50   Boban Jančevski (15)
2010-11 Shkëndija Tetovo 72 Metalurg Skopje 61   Hristijan Kirovski (20)
2011-12 Vardar Skopje 76 Metalurg Skopje 67   Filip Ivanovski (24)
2012-13 Vardar Skopje 68 Metalurg Skopje 63   Jovan Kostovski (22)
2013-14 Rabotnički Skopje 62 Turnovo 60   Dejan Blaževski (19)
2014-15 Vardar Skopje 69 Rabotnički Skopje 66   Izair Emini (20)
2015-16 Vardar Skopje 80 Shkëndija Tetovo 75   Besart Ibraimi (24)
2016-17 Vardar Skopje 83 Shkëndija Tetovo 70   Besart Ibraimi (20)
2017-18 Shkëndija Tetovo 91 Vardar Skopje 56   Ferhan Hasani (22)
  Besart Ibraimi (22)
2018-19 Shkëndija Tetovo 79 Vardar Skopje 64   Vlatko Stojanovski (18)
2019-20² Vardar Skopje 46 Sileks Kratovo 36   Daniel Avramovski (10)
2020-21 Shkëndija Tetovo 75 Shkupi 59   Besart Ibraimi (24)
  • ¹ 2001-02 denboraldian fase erregularra jokatu ondoren sei lehenek bigarren fasea jokatu zuten. Taulan adierazitako puntuak bigarren fase honi dagozkio.
  • ² 2020ko martxoan COVID-19 pandemiaren erruz Liga bertan behera gelditu zen eta une horretan zegoen sailkapena ofizial bihurtu zen.

GaraipenakAldatu

Taldea Garaipenak Urteak
FK Vardar 11 1993, 1994, 1995, 2002, 2003, 2012, 2013, 2015, 2016, 2017, 2020
FK Rabotnički 4 2005, 2006, 2008, 2014
FK Sileks 4 1996, 1997, 1998, 2021
FK Sloga Jugomagnat 3 1999, 2000, 2001
FK Shkëndija 3 2011, 2018, 2019
FK Pobeda 2 2004, 2007
FK Makedonija Gjorče Petrov 1 2009
FK Renova 1 2010

Ikus, gaineraAldatu

Kanpo estekakAldatu