2015eko Tirreno-Adriatiko

2015eko Tirreno-Adriatiko Cycling (road) pictogram.svg
San benedetto del tronto, Tirreno-Adriatico.jpg
Lasterketaren xehetasunak
Ibilbidea50. Tirreno-Adriatiko
LehiaketaUCI World Tour 2015 2.UWT
Etapak7
Datakmartxoak 11 – 2015.eko martxoak 17
Distantzia1.004,3 km
HerrialdeaITA Italia
Jardunaldiko abiapuntuaLido di Camaiore
Jardunaldiko helmugaSan Benedetto del Tronto
Taldeak22
Abiatutako txirrindulariak175
Iritsitako txirrindulariak138
Batez besteko abiadura39,956 km/h
Azken sailkapena
IrabazleaCOL Nairo Quintana (Movistar)
BigarrenaNED Bauke Mollema (Trek Factory Racing)
HirugarrenaCOL Rigoberto Urán (Etixx-Quick Step)
PuntuakSVK Peter Sagan (Tinkoff-Saxo)
MendiakCOL Carlos Quintero (Colombia)
GazteakCOL Nairo Quintana (Movistar)
TaldeakESP Movistar
20142016 ▶
Dokumentazioa Wikidata-logo S.svg

2015eko Tirreno-Adriatiko Tirreno-Adriatiko lasterketaren 50. edizioa izan zen. Martxoaren 11 eta martxoaren 17a bitartean jokatu zuten. Lido di Camaiore eta San Benedetto del Tronto lotu zituen, guztira 1.004,4 km eginez sei etapatan. 2015eko UCI WorldToureko hirugarren ekitaldia izan zen.

Talde parte-hartzaileakAldatu

Munduko taldeak (17)
  1.   AG2R La Mondiale
  2.   Astana
  3.   BMC Racing
  4.   Etixx-Quick Step
  5.   FDJ
  6.   IAM
  7.   Lampre-Merida
  8.   Lotto-Soudal
  9.   Movistar
  10.   Orica-GreenEDGE
  11.   Cannondale-Garmin
  12.   Giant-Alpecin
  13.   Katusha
  14.   Lotto NL-Jumbo
  15.   Sky
  16.   Tinkoff-Saxo
  17.   Trek Factory Racing
Kontinenteko talde profesionala (5)
  1.   Bardiani CSF
  2.   Bora-Argon 18
  3.   Europcar
  4.   MTN-Qhubeka
  5.   Colombia

IbilbideaAldatu

 EtapaDataIbilbideatypeDistantzia (km)IrabazleaLiderra
1 mark 11Lido di Camaiore – Lido di Camaiore5,4  Adriano Malori  Adriano Malori
2 mark 12CamaioreCascina153  Jens Debusschere  Adriano Malori
3 mark 13CascinaArezzo203  Greg Van Avermaet  Greg Van Avermaet
4 mark 14ArezzoCastelraimondo226  Wout Poels  Wout Poels
5 mark 15Esanatoglia – Monte Terminillo197  Nairo Quintana  Nairo Quintana
6 mark 16RietiPorto Sant'Elpidio210  Peter Sagan  Nairo Quintana
7 mark 17San Benedetto del TrontoSan Benedetto del Tronto10  Fabian Cancellara  Nairo Quintana

EtapakAldatu

PrologoaAldatu

 Etapako sailkapena
TaldeaHerrialdeaDenboraTime GapSpeed
1. Adriano Malori   Italia6 min 04 s
2. Fabian Cancellara   Suitza+ 1 s
3. Greg Van Avermaet   Belgika+ 2 s
4. Maciej Bodnar + 2 s
5. Matthias Brändle   Austria+ 2 s
6. Daniel Oss   Italia+ 4 s
7. Ramūnas Navardauskas   Lituania+ 5 s
8. Steve Cummings   Erresuma Batua+ 6 s
9. Peter Sagan + 6 s
10. Johan Le Bon   Frantzia+ 8 s
 Sailkapen orokorra
TxirrindulariaHerrialdeaTaldeaDenbora
1. Adriano Malori     ItaliaMovistar6 min 04 s
2. Fabian Cancellara   SuitzaTrek Factory Racing+ 1 s
3. Greg Van Avermaet   BelgikaBMC Racing Team+ 2 s
4. Maciej Bodnar   PoloniaTinkoff-Saxo+ 2 s
5. Matthias Brändle   AustriaIAM+ 2 s
6. Daniel Oss   ItaliaBMC Racing Team+ 4 s
7. Ramūnas Navardauskas   LituaniaCannondale-Garmin+ 5 s
8. Steve Cummings   Erresuma BatuaMTN-Qhubeka+ 6 s
9. Peter Sagan    EslovakiaTinkoff-Saxo+ 6 s
10. Johan Le Bon   FrantziaFDJ+ 8 s


1. etapaAldatu

 Etapako sailkapena
TxirrindulariaHerrialdeaTaldeaDenbora
1. Jens Debusschere   BelgikaLotto-Soudal3 h 30 min 18 s
2. Peter Sagan    EslovakiaTinkoff-Saxo+ 0 s
3. Sam Bennett   Irlandako ErrepublikaBora-Argon 18+ 0 s
4. Alexander Porsev   ErrusiaKatusha+ 0 s
5. Tyler Farrar   Ameriketako Estatu BatuakMTN-Qhubeka+ 0 s
6. Magnus Cort Nielsen   DanimarkaOrica-GreenEDGE+ 0 s
7. Roger Kluge   AlemaniaIAM+ 0 s
8. Nicola Ruffoni   ItaliaBardiani CSF+ 0 s
9. Zakkari Dempster   AustraliaBora-Argon 18+ 0 s
10. Mark Renshaw   AustraliaEtixx-Quick Step+ 0 s
 Sailkapen orokorra
TxirrindulariaHerrialdeaTaldeaDenbora
1. Adriano Malori    ItaliaMovistar3 h 36 min 22 s
2. Peter Sagan    EslovakiaTinkoff-Saxo+ 0 s
3. Fabian Cancellara   SuitzaTrek Factory Racing+ 1 s
4. Greg Van Avermaet   BelgikaBMC Racing Team+ 2 s
5. Matthias Brändle   AustriaIAM+ 2 s
6. Maciej Bodnar   PoloniaTinkoff-Saxo+ 2 s
7. Daniel Oss   ItaliaBMC Racing Team+ 4 s
8. Ramūnas Navardauskas   LituaniaCannondale-Garmin+ 5 s
9. Steve Cummings   Erresuma BatuaMTN-Qhubeka+ 6 s
10. Martijn Keizer   HerbehereakLottoNL-Jumbo+ 7 s


2. etapaAldatu

 Etapako sailkapena
TxirrindulariaHerrialdeaTaldeaDenbora
1. Greg Van Avermaet   BelgikaBMC Racing Team4 h 58 min 17 s
2. Peter Sagan    EslovakiaTinkoff-Saxo+ 0 s
3. Zdeněk Štybar   Txekiar ErrepublikaEtixx-Quick Step+ 0 s
4. Filippo Pozzato   ItaliaLampre-Merida+ 0 s
5. Fabian Cancellara   SuitzaTrek Factory Racing+ 0 s
6. Simon Geschke   AlemaniaGiant-Alpecin+ 0 s
7. Paul Martens   AlemaniaLottoNL-Jumbo+ 0 s
8. Andriy Hryvko   UkrainaAstana+ 0 s
9. Rigoberto Urán   KolonbiaEtixx-Quick Step+ 0 s
10. Wout Poels   HerbehereakSky+ 0 s
 Sailkapen orokorra
TxirrindulariaHerrialdeaTaldeaDenbora
1. Greg Van Avermaet    BelgikaBMC Racing Team8 h 34 min 31 s
2. Peter Sagan     EslovakiaTinkoff-Saxo+ 2 s
3. Adriano Malori   ItaliaMovistar+ 8 s
4. Fabian Cancellara   SuitzaTrek Factory Racing+ 9 s
5. Matthias Brändle   AustriaIAM+ 10 s
6. Ramūnas Navardauskas   LituaniaCannondale-Garmin+ 13 s
7. Steve Cummings   Erresuma BatuaMTN-Qhubeka+ 14 s
8. Jonathan Castroviejo   EspainiaMovistar+ 16 s
9. Edvald Boasson Hagen   NorvegiaMTN-Qhubeka+ 16 s
10. Andriy Hryvko   UkrainaAstana+ 17 s


3. etapaAldatu

 Etapako sailkapena
TxirrindulariaHerrialdeaTaldeaDenbora
1. Wout Poels   HerbehereakSky5 h 53 min 38 s
2. Rigoberto Urán   KolonbiaEtixx-Quick Step+ 14 s
3. Joaquim Rodríguez   EspainiaKatusha+ 14 s
4. Alexis Vuillermoz   FrantziaAG2R La Mondiale+ 14 s
5. Rinaldo Nocentini   ItaliaAG2R La Mondiale+ 14 s
6. Roman Kreuziger   Txekiar ErrepublikaTinkoff-Saxo+ 14 s
7. Giampaolo Caruso   ItaliaKatusha+ 14 s
8. Nairo Quintana   KolonbiaMovistar+ 14 s
9. Jurgen Van Den Broeck   BelgikaLotto-Soudal+ 14 s
10. Adam Yates   Erresuma BatuaOrica-GreenEDGE+ 14 s
 Sailkapen orokorra
TxirrindulariaHerrialdeaTaldeaDenbora
1. Wout Poels    HerbehereakSky14 h 28 min 18 s
2. Rigoberto Urán   KolonbiaEtixx-Quick Step+ 17 s
3. Steve Cummings   Erresuma BatuaMTN-Qhubeka+ 26 s
4. Thibaut Pinot    FrantziaFDJ+ 26 s
5. Roman Kreuziger   Txekiar ErrepublikaTinkoff-Saxo+ 27 s
6. Jonathan Castroviejo   EspainiaMovistar+ 28 s
7. Bauke Mollema   HerbehereakTrek Factory Racing+ 28 s
8. Peter Sagan    EslovakiaTinkoff-Saxo+ 30 s
9. Vincenzo Nibali   ItaliaAstana+ 31 s
10. Alberto Contador   EspainiaTinkoff-Saxo+ 32 s


4. etapaAldatu

 Etapako sailkapena
TxirrindulariaHerrialdeaTaldeaDenbora
1. Nairo Quintana   KolonbiaMovistar5 h 26 min 03 s
2. Bauke Mollema   HerbehereakTrek Factory Racing+ 41 s
3. Joaquim Rodríguez   EspainiaKatusha+ 55 s
4. Rigoberto Urán   KolonbiaEtixx-Quick Step+ 55 s
5. Alberto Contador   EspainiaTinkoff-Saxo+ 55 s
6. Thibaut Pinot    FrantziaFDJ+ 55 s
7. Adam Yates   Erresuma BatuaOrica-GreenEDGE+ 55 s
8. Domenico Pozzovivo   ItaliaAG2R La Mondiale+ 55 s
9. Przemysław Niemiec   PoloniaLampre-Merida+ 1 min 05 s
10. Damiano Caruso   ItaliaBMC Racing Team+ 1 min 10 s
 Sailkapen orokorra
TxirrindulariaHerrialdeaTaldeaDenbora
1. Nairo Quintana     KolonbiaMovistar19 h 54 min 45 s
2. Bauke Mollema   HerbehereakTrek Factory Racing+ 39 s
3. Rigoberto Urán   KolonbiaEtixx-Quick Step+ 48 s
4. Thibaut Pinot   FrantziaFDJ+ 57 s
5. Alberto Contador   EspainiaTinkoff-Saxo+ 1 min 03 s
6. Adam Yates   Erresuma BatuaOrica-GreenEDGE+ 1 min 04 s
7. Domenico Pozzovivo   ItaliaAG2R La Mondiale+ 1 min 06 s
8. Joaquim Rodríguez   EspainiaKatusha+ 1 min 07 s
9. Steve Cummings   Erresuma BatuaMTN-Qhubeka+ 1 min 12 s
10. Wout Poels   HerbehereakSky+ 1 min 13 s


5. etapaAldatu

 Etapako sailkapena
TxirrindulariaHerrialdeaTaldeaDenbora
1. Peter Sagan    EslovakiaTinkoff-Saxo5 h 04 min 13 s
2. Gerald Ciolek   AlemaniaMTN-Qhubeka+ 0 s
3. Jens Debusschere   BelgikaLotto-Soudal+ 0 s
4. Magnus Cort Nielsen   DanimarkaOrica-GreenEDGE+ 0 s
5. Maximiliano Richeze   ArgentinaLampre-Merida+ 0 s
6. Edvald Boasson Hagen   NorvegiaMTN-Qhubeka+ 0 s
7. Nikias Arndt   AlemaniaGiant-Alpecin+ 0 s
8. Sam Bennett   Irlandako ErrepublikaBora-Argon 18+ 0 s
9. Ramūnas Navardauskas   LituaniaCannondale-Garmin+ 0 s
10. Alexey Lutsenko   KazakhstanAstana+ 0 s
 Sailkapen orokorra
TxirrindulariaHerrialdeaTaldeaDenbora
1. Nairo Quintana     KolonbiaMovistar24 h 58 min 58 s
2. Bauke Mollema   HerbehereakTrek Factory Racing+ 39 s
3. Rigoberto Urán   KolonbiaEtixx-Quick Step+ 48 s
4. Thibaut Pinot   FrantziaFDJ+ 57 s
5. Alberto Contador   EspainiaTinkoff-Saxo+ 1 min 03 s
6. Adam Yates   Erresuma BatuaOrica-GreenEDGE+ 1 min 04 s
7. Domenico Pozzovivo   ItaliaAG2R La Mondiale+ 1 min 06 s
8. Joaquim Rodríguez   EspainiaKatusha+ 1 min 07 s
9. Steve Cummings   Erresuma BatuaMTN-Qhubeka+ 1 min 12 s
10. Wout Poels   HerbehereakSky+ 1 min 13 s


6. etapaAldatu

 Etapako sailkapena
TxirrindulariaHerrialdeaTaldeaDenbora
1. Fabian Cancellara   SuitzaTrek Factory Racing11 min 23 s
2. Adriano Malori   ItaliaMovistar+ 4 s
3. Vasil Kiryienka   BielorrusiaSky+ 9 s
4. Jonathan Castroviejo   EspainiaMovistar+ 12 s
5. Maciej Bodnar   PoloniaTinkoff-Saxo+ 16 s
6. Michael Hepburn   AustraliaOrica-GreenEDGE+ 16 s
7. Ramūnas Navardauskas   LituaniaCannondale-Garmin+ 17 s
8. Steve Cummings   Erresuma BatuaMTN-Qhubeka+ 23 s
9. Andrey Amador   Costa RicaMovistar+ 25 s
10. Edvald Boasson Hagen   NorvegiaMTN-Qhubeka+ 26 s


Azken sailkapenakAldatu

Sailkapen orokorraAldatu

 Sailkapen orokorra
TxirrindulariaHerrialdeaTaldeaDenbora
1. Nairo Quintana     KolonbiaMovistar25 h 11 min 16 s
2. Bauke Mollema   HerbehereakTrek Factory Racing+ 18 s
3. Rigoberto Urán   KolonbiaEtixx-Quick Step+ 31 s
4. Thibaut Pinot   FrantziaFDJ+ 35 s
5. Alberto Contador   EspainiaTinkoff-Saxo+ 39 s
6. Steve Cummings   Erresuma BatuaMTN-Qhubeka+ 40 s
7. Wout Poels   HerbehereakSky+ 56 s
8. Domenico Pozzovivo   ItaliaAG2R La Mondiale+ 59 s
9. Adam Yates   Erresuma BatuaOrica-GreenEDGE+ 1 min 09 s
10. Roman Kreuziger   Txekiar ErrepublikaTinkoff-Saxo+ 1 min 11 s


Puntukako sailkapenaAldatu

 Puntukako sailkapena
TxirrindulariaHerrialdeaTaldeaPuntua
1. Peter Sagan    EslovakiaTinkoff-Saxo32 pt
2. Fabian Cancellara   SuitzaTrek Factory Racing21 pt
3. Jens Debusschere   BelgikaLotto-Soudal20 pt
4. Rigoberto Urán   KolonbiaEtixx-Quick Step19 pt
5. Greg Van Avermaet   BelgikaBMC Racing Team18 pt
6. Joaquim Rodríguez   EspainiaKatusha16 pt
7. Nairo Quintana     KolonbiaMovistar15 pt
8. Adriano Malori   ItaliaMovistar15 pt
9. Wout Poels   HerbehereakSky14 pt
10. Sam Bennett   Irlandako ErrepublikaBora-Argon 1811 pt


Kanpo estekakAldatu