1968ko Espainiako Itzulia

1968ko Espainiako Itzulia
Datu orokorrak
Lasterketa23. Espainiako Vuelta
Txapelketa1968 Super Prestige Pernod
Datakapirilak 25 – 1968.eko maiatzak 12
Luzera3.014 km
HerrialdeaESP Espainia
Irteera-lekuaZaragoza
Helduera-lekuaBilbo
Taldeak9
Bataz besteko abiadura38,641 km/o
Emaitzak
TxapeldunaITA Felice Gimondi (Salvarani)
TxapeldunordeaESP José Pérez-Francés (Kas-Kaskol)
HirugarrenaEU Eusebio Vélez (Fagor-Fargas)
Puntukako sailkapenaNED Jan Janssen (Pelforth-Sauvage-Lejeune)
Eskalatzailerik onenaEU Francisco Gabika
Etapa hegalariakEU Carlos Etxeberria
Talderik onenaESP Kas-Kaskol
◀19671969▶
Dokumentazioa

1968ko Espainiako Itzulia Itzuli Handi honetako 23. edizioa izan zen. 1968ko apirilak 25 eta maiatzak 12 artean ospatu zen. 2990 kilometroko ibilbidea egin zen 18 etapatan banatuta, horietatik bi bikoitzak. Hasiera Zaragozan eta amaiera Bilbon izan zuen.

90 txirrindularik parte hartu zuten, 9 taldetan banatuak. 90 horietatik soilik 51 txirrindularik amaitu zuten proba.

Garailea izan zen Felice Gimondik proba batez beste 37,958 kilometro orduko abiaduran bete zuen, José Pérez-Francés espainiarra garaituz, beste behin Espainiako Itzulia irabazteko atarian geratu zena. Honela, Gimondi bihurtu zen hiru itzuli handiak irabazi zituen bigarren txirrindularia, urte batzuk lehenago Jacques Anquetilek egin zuen bezala. Jan Janssenek puntukako sailkapena irabazi zuen, eta Francisco Gabikak mendikoa.

Korritu ziren hamazortzi etapetatik, bost espainiarrek irabazi zituzten.

Etapak

aldatu
Etapa Ibilbidea Kilometroak Etapa garailea Sailkapen nagusiko liderra
1.a a Zaragoza-Zaragoza 130   Jan Janssen   Jan Janssen
1.a b Zaragoza-Zaragoza 4 (CRI)   Jan Janssen   Jan Janssen
2.a Zaragoza-Lleida 195   Michael Wright   Jan Janssen
3.a a Lleida-Bartzelona 165   Tomaso De Pra   Jan Janssen
3.a b Bartzelona-Bartzelona 38   Rudi Altig   Rudi Altig
4.a Barcelona-Salou 108   Michael Wright   Michael Wright
5.a Salou-Vinaròs 106   Rudi Altig   Rudi Altig
6.a Vinaròs-Valentzia 148   Pietro Guerra   Rudi Altig
7.a Valentzia-Benidorm 144   Wilfried Peffgen   Rudi Altig
8.a Benidorm-Almansa 167   Manuel Martín Piñera   Manuel Martín Piñera
9.a Almansa-Alcázar de San Juan 230   José María Errandonea   Rudi Altig
10.a Alcázar de San Juan-Madrid 173   Txomin Perurena   Rudi Altig
11.a Madrid-Palentzia 242   Ramón Sáez   Rudi Altig
12.a Villalón de Campos-Gijon 236   José Pérez-Francés   José Pérez-Francés
13.a Gijon-Santander 203   Victor Van Schil   José Pérez-Francés
14.a Santander-Gasteiz 244   Eduardo Castelló   Felice Gimondi
15.a Gasteiz-Iruñea - Bertan behera utzia   Felice Gimondi
16.a Iruñea-Donostia 204   Luis Pedro Santamarina   Felice Gimondi
17.a Donostia-Tolosa 67 (Banakako erlojupekoa)   Felice Gimondi   Felice Gimondi
18.a Tolosa-Bilbao 206   Manuel Martín Piñera   Felice Gimondi

Parte hartu zuten taldeak

aldatu
Taldea Liderra
Pelforth - Lejeune Jan Janssen
Ferrys Eduardo Castelló
Goldor - Gerka Eric De Vlaeminck
Fagor José María Errandonea
Bic Lucien Aimar
Taldea Liderra
KAS Carlos Etxeberria
Salvarani Rudi Altig
Karpy Fernando Manzaneque
Faema Antonio Bailetti

Sailkapenak

aldatu

Bost sailkapen egon ziren edizio honetan. Eta honakoak dira euren emaitzak:

Sailkapen nagusia
1. Felice Gimondi   SAL 78h 29' 00s
2. José Pérez-Francés   KAS 2' 15segundora
3. Eusebio Vélez   FAG 5' 08 segundora
4. José María Errandonea   FAG 5' 19 segundora
5. Vittorio Adorni   FAE 5' 26 segundora
6. Jan Janssen   PEL 5' 43 segundora
7. Antonio Gómez del Moral   KAS 5' 55 segundora
8. Carlos Etxeberria   KAS 6' 00 segundora
9. Lucien Aimar   BIC 6' 40 segundora
10. Joseph Spruyt   FAE 7' 50 segundora


Puntukako sailkapena
1. Jan Janssen   Herbehereak Herbehereak PEL 142 puntu
2. Rudi Altig   Alemania SAL 125 puntu
3. Michael Wright   Erresuma Batua BIC 122 puntu


Mendiko sailkapena
1. Francisco Gabika   Euskal Herria FAG 62 puntu
2. Antonio Gómez del Moral   Espainia KAS 55 puntu
3. José Pérez-Francés   Espainia KAS 30 puntu


Tarteko helmugen sailkapena
1. Carlos Etxeberria   Euskal Herria KAS 10 puntu


Taldekako sailkapena
1. KAS   Euskal Herria KAS 235h 41' 10 segundo


Aurrekoa
1967ko Espainiako Itzulia
Espainiako Itzulia
1968ko apirilak 25 eta maiatzak 12 artean ospatua
Ondorengoa
1969ko Espainiako Itzulia

Kanpo estekak

aldatu